STAVEBNÍ FIRMA AMISTAV ČESKÉ BUDĚJOVICE


50 odstínů šedi kvalitní podlahy, která nikdy neomrzíbetonová podlaha

Každý, kdo někdy řešil stavbu domu nebo jeho zásadní rekonstrukci, si musel v průběhu plánování odpovědět na několik zásadních otázek. Vezměme to pěkně od podlahy a položme si první: jakou zvolit podlahu? Zdánlivě banální dotaz, který však může vyústit ve velké dilema. Opomineme-li epoxidové a polyuretanové podlahy, které coby povrchy nachází využití spíše v průmyslových prostorách než v běžných domácnostech, zbydou nám dva základní typy, mezi kterými můžeme volit: beton a anhydrit.

Beton – tvrdá krása, která odolá věkům

Nejčastěji používaným materiálem pro realizaci podlah je beton. Klasika, která přežívá generace. Jeho velkou výhodou je možnost velmi rychlého zhotovení podlahy. Za jistých podmínek na něj lze položit podlahovou krytinu již za den, nebo týden od zhotovení. Využívá se jak pro nově postavené domy, tak i pro rekonstruované objekty. Beton snese i výrazně vlhké prostředí, proto se skvěle hodí vybetonování koupelen, garáží a sklepů, ale také např. bazénů. Pro firmy specializující se na výrobu moderních litých betonových podlah nepředstavuje problém ani vzdálenost plánované podlahy od mixokretu, ve kterém je směs zpravidla na stavbu dopravena, proto je možné vybetonovat jak balkón v devatenáctém patře, tak i rozsáhlou průmyslovou halu. Jelikož směs obsahuje jen malé množství vody, je betonová podlaha ideální také pro dřevostavby. Strojně hlazené betonové podlahy se navíc vyznačují skvělou rovinností a nevyžadují tak při kvalitním zhotovení ani vytvoření stěrky. Mnoho lidí se domnívá, že betonový potěr není vhodný pro podlahové topení, ale není tomu tak. S pomocí přísad lze betonovou směs upravit tak, aby ji bylo možné použít i pro tento typ vytápění. Jejich nespornou výhodou jsou jeho minimální objemové změny, vysoká pevnost v tlaku a ohybu a v neposlední řadě také nízká cena.

 

Anhydrit – není sádra jako sádra

V posledních letech však při výrobě litých podlah vstupuje do popředí zájmu zákazníků další materiál – anhydrit. Anhydritové neboli samonivelační lité anhydritové potěry jsou vhodné jak pro byty, standardní bungalovy i velkometrážní domy, ale uplatní se i ve velkých průmyslových halách. Výhodou anhydritových podlah je, že se dají zhotovit v ještě kratším čase než podlahy betonové a jsou ještě dříve pochozí. Poloviny jejich finální pevnosti je dosaženo přibližně za týden až dva od jejich realizace. K jejich zpevnění není nutné užívat tzv. kari sítí. Anhydritová směs je výrazně tekutá a v případě kvalitního provedení je hotová podlaha absolutně hladká. Anhydritové podlahové směsi mají však omezenější použití než směsi betonové. Nehodí se do vlhkých prostor, jako jsou některé sklepy, prádelny nebo sauny. Velmi silně reagují s kovy a nelze do nich položit např. kovové trubky. Jejich pořízení je také o něco nákladnější. Sádrové lité samonivelační podlahy jsou ale velmi vhodné do prostor, kde se nachází nekovové podlahové topení. V případě tohoto typu vytápění se totiž anhydritová podlaha rovnoměrně prohřívá a vede velice dobře teplo, čímž maximalizuje využití podlahového topení. Nejenže tedy svému majiteli napomáhá snížit náklady na vytápění, ale je i vzhledem k úspoře energie ekologičtější než předchozí materiál.
Jakou podlahu máte ve svém domě vy? Jste s ní spokojeni, nebo byste dnes volili jinak? Napište nám to na náš FB profil!